W wielu konstrukcjach spotykamy się z potrzebą tworzenia długich elementów (pręty, rury, profile) – zwanych dalej prętami, utworzonych ze Basicowych krótszych elementów o określonej długości. Przykładem takich konstrukcji są np. balustrady, drabiny, przenośniki itp.

 

Załóżmy, że na magazynie mamy Basicowe pręty (zamiennie rury, profile etc.) które posiadają konkretną długość X (wszystkie mają tą samą długość Basicową X).

 

Powstaje tu pytanie: Ile potrzebuję takich prętów o długości X, aby zbudować z nich jeden długi pręt o długości L.

Przy okazji pojawiają się tu inne pytania:

1.Czasami L nie jest dokładną wielokrotnością X i w wtedy ostatni odcinek musi być przycięty. Powstaje więc pytanie: Jak długi jest ten przycięty element?
2.Zdarza się, że przycięty fragment nie może mieć długości mniejszej niż określona długość Lmin). Jeśli tak się zdarzy to trzeba przyciąć nie tylko ostatni odcinek ale również przedostatni. Ze względów praktycznych ustala się tu, że oba te przycięte odcinki będą równe
3.Zdarza się też, że wszystkie odcinki powinny być wielokrotnością jakiejś liczby P (pitch). Jeśli tak jest to trzeba taką informację dodać w poniższych funkcjach.

 

Należy pamiętać, że w przypadku gdy L<X wtedy CuttBarLengt(…)=L i CutBarQty(…) = 1